Nora Ikstena “Ūdens mirdzēšana” (2021)
Noras Ikstenas romāns “Ūdens mirdzēšana” ir nākamais autores radītais romāns pēc pasaules popularitāti guvušā darba “Mātes piens”, kas iznāca 2015. gadā. Romāna centrā ir sieviete vārdā Marija, kura apceļojot pasauli šķietami izdzīvo vairākas dzīves. Galveno varoni cauri sižeta līnijai pavada Acs, kas ar “augšējo redzi” vēro notiekošo.
Grāmatas anotācija
Marija ir Marija, viņai nekad nav ienācis prātā, ka viņas bezjēdzīgo dzīvi izglābs vīrietis, kurš viņu mīlēs līdz nāvei. Ir tikai pašas ceļš, pašas maldi un sīkie saprāta uzplaiksnījumi. Pašas elles un pašas paradīzes, kas visas norisinās tepat uz zemes, tepat šajā dzīvē, kurā tepat vien būs jāatbild un jāsaņem par visu…
Atsauksmes
“Romāns vīzija par jauna eksistences lauka meklējumiem - pusmūžā viss ir šķietami jau izdzīvots, tomēr piepildījuma apvāršņi joprojām atrodas aiz biedējoši nesasniedzamā horizonta.”
Dace Sparāne-Freimane, “Dienas Grāmata”
“Noras Ikstenas romāns “Ūdens mirdzēšana” ir kā baznīcas dziesma, kas atbalsojas velvju tumsā, – vārdi ir saprotami tikai pa daļai, bet melodija ir nekļūdīga.”
Bārbala Simsone, “Kultūras Diena”
“Lai gan šis nav gluži autobiogrāfisks romāns, tajā ietvertie pārdzīvojumi ir ļoti personīgi, citādi tos nebūtu iespējams aprakstīt.”
Anna Belkovska, “Delfi Kultūra”
Intervija ar rakstnieci
“Ūdens mirdzēšana ir viens no maniem mīļākajiem dabas fenomeniem. Es to ļoti bieži vēroju mūsu pašu Daugavā,” intervijā projektam “Biblioteka” romāna tapšanas laikā, 2020. gada septembrī stāsta Nora Ikstena. “Ūdens mirdzēšana ir iespējama tikai tad, kad ir ūdens virsma un saules gaisma īpaši krīt pār to. Tas ir tikai viens brīdis tāpat kā varavīksne - tu redzi, ka tā ir realitāte, bet tā realitāte pēc mirkļa jau pazūd. Nolēmu, ka tas varētu būt tāds vienojošais elements - ūdens mirdzēšana kā simbols tam kā mēs katrs redzam realitāti un kā mēs to piedzīvojam. Mūsu nospraustā realitāte uzmirdz un zūd, uzmirdz un zūd.”
Fakti par grāmatu
Romāna lappuses papildina Aivara Vilipsōna grafiku motīvi. Grāmatas māksliniece Katrīna Vasiļevska.
Pirmās romāna lappuses Nora Ikstena uzrakstījusi 2020. gadā janvārī, Spānijā. Darba turpinājums rakstīts Latvijā un Norvēģijā.
Grāmata tapusi ar ilggadēja latviešu literatūras mecenāta ”Baltic International Bank” atbalstu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Valērijs Belokoņs par atbalstu Noras Ikstenas darbam
“Vārda skaistums vienmēr atklājas tā oriģinālajā formā,” intervijā par Noras Ikstenas darba atbalstīšanu saka ilggadējs latviešu literatūras mecenāts, “Baltic International Bank” galvenais akcionārs Valērijs Belokoņs. “Labas grāmatas, agrāk vai vēlāk, lasītāji vēlas lasīt oriģinālvalodā. Tāpēc, jo vairāk ir talantīgu cilvēku, kuri raksta skaistus darbus, jo lielāka iespēja, ka cilvēki apgūs valodu, lasīs tajā un popularizēs to. Valodas attīstību rosina talantīgi cilvēki, un tāda ir arī Nora Ikstena.”
Nora Ikstena par rakstniecību
“Mēs visi lietojam valodu, bet rakstnieks valodu lieto citādi – rakstnieks valodā dzīvo. No vienas puses, gribas dzīvot dzīvi, kāda tā ir, no otras – nemitīgi piefiksēt visu to, par ko būtu iespējams uzrakstīt.”
“Domājot par savām vairāk nekā 25 grāmatām, ko līdz šim esmu uzrakstījusi, es vairs nevaru nodalīt, kas no tā visa ir bijusi mana dzīve un kas ir bijuši stāsti par manu dzīvi.”
“Dzīvot šo savā ziņā dubulto dzīvi starp realitāti un starp iztēli, starp to, kas tiek piedzīvots un to, kas tiek stāstīts, un kas pēcāk kļūst par universālu stāstu, tas nav pārāk viegls uzdevums.”
Romāna ”Ūdens mirdzēšana” fragmenta lasījums
”Acs bija pacēlusies augstu virs mākoņiem. Neticami spožā saule apspīdēja ūdens plašumu lejā. Sīkās mākoņu gubiņas izklaidus klājās zemes ainavas ūdens mirdzēšanas burvību. Tātad tā tas izskatās, kad ir augšas redze. Kad esi pacēlies, vai kāds tevi ir pacēlis. Kad esi ieguvis brīvību, ar kuru ir visgrūtāk sadzīvot. Kad nav ko zaudēt, bet iegūt var visu. Muļķīgas iedomas. Mūsu priekšstati par mūsu esību. Ka mēs zaudējam, lai iegūtu, un iegūstam, lai zaudētu. Ka pēc melnās strīpas nāks baltā. Ka viss ir līdzsvarā....”
Turpini lasīt grāmatā!