Pošivu dzimta: Mūsu bērni jau no mazotnes izprot dzimtas vērtību
“Mēs visi saprotam, ka mūsu senči mums ir iedevuši saknes un spārnus. Tās saknes lai mēs nepazustu pasaules vējos, un spārnus, lai mēs spētu realizēt savas vēlmes un ieceres.” Tā intervijai projektam “Bibliotēka” saka Pošivu dzimtas pārstāve Irēna Paidere (dzimusi Pošiva).
Sarunā ar Irēnu Paideri uzzinājām, kā tapuši četri Pošivu dzimtai nozīmīgi izdevumi. No tiem viens – “Vēlējumi” – tiks iekļauts ceļojošā izstādē “Dzimtas grāmata”, kas apmeklētājiem tiks atklāta 8. janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Kopā izstādē tiks atspoguļoti 12 latviešu ģimeņu un dzimtu stāsti un viņiem nozīmīgas grāmatas. Izstāde būs apskatāma Rīgā, Liepājā un Rēzeknē 2020. gadā.
Pošivu dzimtas vēstījumā aicinām ielūkoties jau tagad.
Stāsta Irēna Paidere:
“Izjūtot laika ritējumu un to, ka laikam ejot, kopā ar to aiziet arī cilvēki, viņu likteņi un stāsti, mēs nolēmām savākt materiālus par mūsu dzimtu. Lai to paveiktu, mēs sākām uzrunāt savas dzimtas ļaudis, devāmies pie dzimtas senjoriem, pierakstījām viņu pieredzi, apmeklējām arhīvus, pētījām baznīcas grāmatas, savukārt atsevišķu dzimtas pārstāvju miršanas un dzimšanas datus dažkārt meklējām pat uz kapu pieminekļiem.
Tā rezultātā mēs izveidojām dzimtas koku ar 1300 personām, un ievāktā informācija iegūla dzimtas grāmatas. Kopā šobrīd mums ir četras dzimtas grāmatas. Tuvākajā nākotnē mēs izdosim vēl.
Starp dzimtas grāmatām ir viena ļoti interesanta grāmata, ko nav sarakstījuši dzimtas ļaudis, bet gan cilvēki, kas ir mūsu dzimtas ļaudis ir iedvesmojuši, un kuriem ir bijusi nozīmīga loma mūsu dzimtas cilvēku dzīvēs. Esam pateicīgi, ka savas pārdomas un vēlējumus dzimtai, pēcnācējiem un nākamajām paaudzēm šajā grāmatā ir pauduši tādas izcilas personības kā eksprezidente Vaira Vīķe-Freibera, prezidents Egils Levits, Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, kā arī dažādi skolotāji, pedagogi, muzeju vadītāji, bibliotēku vadītāji un citi.
Vēlējumu grāmata mūsu ieskatā būs šī laika liecība par tām vērtībām, kas mūsu dzimtai ir bijušas svarīgas. Tas ir spēka avots mums visiem, tā ir tāda spēka aka, kur mūsu bērni un mazbērni varēs smelties spēku.”